Czwartek, 27 Września 2012
Lekarstwa dla dzieci z Liceum Polonijnego im. Św. Stanisława Kostki
Liceum Polonijne im. Św. Stanisława Kostki to część Kolegium tego samego imienia należącego do Wspólnoty Szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców. Kolegium sięga swą tradycją Gimnazjum i Liceum Koła Szkolnego im. Św. Stanisława Kostki, które funkcjonowało w Warszawie w latach 1908–1944.
|
|
Fot. Archiwum
|
Edukację w przedwojennej szkole pobierali m.in. Stanisław Baliński (poeta, eseista, dyplomata, członek grupy poetyckiej Skamander), Witold Gombrowicz, Jerzy Iwanow-Szajnowicz (polski harcerz, sportowiec, w czasie II wojny światowej agent brytyjskich służb specjalnych i bohater greckiego ruchu oporu), Tomasz i Adam Strzemboszowie, Władysław Bartoszewski, ks. Jan Zieja.
Kolegium św. Stanisława Kostki, nawiązując do tradycji przedwojennych Gimnazjum i Liceum Koła Szkolnego, stwarza szanse niezamożnej a utalentowanej młodzieży, która otrzymuje możliwość wszechstronnego rozwoju i nauki w duchu wartości chrześcijańskich i nauczania Jana Pawła II.
Kolegium realizuje ideały wychowawcze i edukacyjne przedwojennej szkoły, integrując młodzież z Warszawy i okolic z młodzieżą z terenów wiejskich i ze środowisk polskich na Wschodzie (Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Turkmenistan, Rosja, Gruzja, Armenia, Kirgistan), która mieszka w internacie przy kolegium. Tu trzeba zaznaczyć, że to jedyna placówka w Polsce, która działa na tak dużą skalę i w której edukację otrzymują polskie dzieci ze wschodu. I to właśnie tym dzieciom, których jest obecnie w Liceum Polonijnym 75 pomaga Expatria.
Pomagamy od ponad roku - finansując leczenie dzieci ze wschodu oraz kupując im niezbędne środki farmaceutyczne, przepisane przez opiekujących się dziećmi lekarzy.
Źródło: "Expatria.pl"
|