Sylwester Ołdak

LINKI
SONDAŻ
Czy lubisz nieść pomoc dzieciom?
tak, bardzo
czasami
umiarkowanie
raczej rzadko
nie lubie
Strona główna › Pomoc dzieciom
Piątek,   29 Kwietnia 2011

Chory Timurek

Timur ma dwa latka i mieszka w Szepietówce, niewielkim miasteczku na ukraińskim Podolu. Timurek jest niezwykle pogodnym i wesołym dzieckiem, lubi bawić się samochodami i klockami, przepada za zwierzętami domowymi... sam ma dwa koty i psa. Niestety chłopiec choruje na hemofilię typu A.

Fot. Archiwum
Hemofilia tego typu to uwarunkowana genetycznie skaza krwotoczna, której objawy wynikają z niedoboru tzw. czynnika krzepnięcia VIII - białka odpowiadającego za krzepnięcie krwi. W 1965 r. lekarzom udało się wytworzyć preparaty czynnika VIII, które wstrzykuje się do krwioobiegu chorych. Dzięki temu hemofilicy nie są zagrożeni krwawieniami, które mogą doprowadzić do śmierci.

Wszędzie w Europie, również w Polsce nie ma problemów z dostępem do wyżej wymienionego czynnika, a państwo dofinansowuje jego zakup. Inaczej jest na Ukrainie. To państwo nie wspomaga swoich obywateli w zmaganiu się z hemofilią. Dlatego aż do dzisiaj z braku odpowiednich preparatów dzieci na Ukrainie chorujące na hemofilię umierają w wyniku wykrwawienia.

Rodzice Timurka nie mają środków wystarczających do pokrycia zakupu odpowiedniej ilości czynnika. Postanowiliśmy im pomóc. Timur wraz z mamą przyjechał do Warszawy 27 kwietnia. Trafił na oddział hematologii szpitala dziecięcego położonego przy ulicy Litewskiej w Warszawie. Pobrano mu krew aby poddać ją analizie. Dzisiaj chłopiec wróci pociągiem na Ukrainę, a my po otrzymaniu wyników i skonsultowaniu się z lekarzem prowadzącym chłopca postaramy się przynajmniej częściowo finansować zakup odpowiednich preparatów które będziemy regularnie wysyłać rodzicom chłopca na Ukrainę.

Źródło:  "Expatria.pl"      
Strona do druku - Strona do druku
Najnowsze informacje z kategorii: "Pomoc dzieciom"
· Pomoc dla domu dziecka w Mariupolu
· Rehabilitacja Maksa
· Udana operacja Damianka
· Badania Daniela
· Wózek inwalidzki dla MaksimaNie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy
Szukaj komentarzy | Zarejestruj nicka | Zobacz wszystkie
Komentarzy: (0)Głównym celem statutowym Expatrii jest pomoc dzieciom ze wschodu. Na naszą pomoc mogą liczyć osoby indywidualne jak i dzieci z domów dziecka. Dlatego jeśli drogi jest Ci los polskich, chorych dzieci z kresów, pamiętaj o przekazaniu 1% podatku na stowarzyszenie pomocy dzieciom - Expatria. Dzięki waszym darowiznom możliwe są: rehabilitacja dzieci, zakup sprzętu medycznego, pomoc chorym dzieciom i leczenie dzieci z krajów byłego ZSSR. Nie bądź obojętny!

Prawa autorskie © Stowarzyszenie Expatria. Wszystkie prawa zastrzeżone. Andrzej Perczyński.
O nas | Kontakt
generowanie strony: 6,39