Sylwester Ołdak

LINKI
SONDAŻ
Czy lubisz nieść pomoc dzieciom?
tak, bardzo
czasami
umiarkowanie
raczej rzadko
nie lubie
Strona główna › Pomoc dzieciom
Piątek,   14 Maja 2010

Badania Andrzeja

Andrzej to dziewięcioletnie dziecko z Grodna na Białorusi. Kiedy chłopiec miał około trzech lat rodzice zauważyli w jego zachowaniu niepokojące objawy. Chłopiec miał problemy ze składaniem słów, nie potrafił bawić się zabawkami, wydawał się częściowo upośledzony ruchowo i słuchowo.

Fot. Archiwum
Rodzice przez kilka lat jeździli po całej Białorusi próbując znaleźć lekarza, który postawiłby chłopcu jednoznaczną diagnozę i wskazał na co dziecko choruje. Każdy z lekarzy, którzy badali dziecko wskazywał na inną chorobę i dawał inne wskazania. Dopiero po kilku latach, jeden z badających dziecko pediatrów zasugerował, że może to być autyzm dziecięcy.

Niestety poziom wiedzy na temat autyzmu jest na Białorusi bardzo niski. Nie ma lekarzy, psychologów, pediatrów którzy mieli by doświadczenie w pracy z dziećmi cierpiącymi na to schorzenie. Nie ma żadnych materiałów ani książek, z których można by było czerpać wiedzę na temat dziecięcego autyzmu. Kiedy w grodzieńskim szpitalu dziecięcym zorganizowano spotkanie rodziców autystycznych dzieci poświęcone chorobie pani doktor przeczytała encyklopedyczną definicję autyzmu po czym podziękowała wszystkim za przyjście.

Rodzice Andrzeja nie wiedzieli jak postępować z chorym chłopcem, w jaki sposób komunikować się z nim, na co zwracać uwagę a czego unikać. Kiedy zwrócili się o pomoc do Expatrii postanowiliśmy zaprosić ich do Warszawy.

Expatria dzięki funduszom uzyskanym z 1% podatku przekazywanym przez państwa w ramach dorocznych rozliczeń Z fiskusem sfinansowała rodzicom pięciodniowy cykl spotkań z pedagogami i psychologami w poradni psychologiczno-pedagogicznej Scolar w Warszawie, specjalizującej się w dziecięcym autyzmie. Podczas spotkań z pracownikami Scolaru rodzice otrzymali fachową wiedzę, praktyczne wskazówki oraz materiały, które pomogą im właściwie opiekować się dzieckiem. Oprócz cyklu spotkań w poradni Scolar rodzice wzięli udział w czterodniowym szkoleniu na temat dziecięcego autyzmu zorganizowanym przez Fundację Synapsis.

Dzięki uzyskanej wiedzy oraz umiejętnościom rodzice Andrzeja nie tylko będą lepiej opiekować się swoim dzieckiem ale i pomogą innym rodzicom znajdującym się w podobnej sytuacji.

Źródło:  "Expatria.pl"      
Strona do druku - Strona do druku
Najnowsze informacje z kategorii: "Pomoc dzieciom"
· Pomoc dla domu dziecka w Mariupolu
· Rehabilitacja Maksa
· Udana operacja Damianka
· Badania Daniela
· Wózek inwalidzki dla MaksimaNie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy
Szukaj komentarzy | Zarejestruj nicka | Zobacz wszystkie
Komentarzy: (0)Głównym celem statutowym Expatrii jest pomoc dzieciom ze wschodu. Na naszą pomoc mogą liczyć osoby indywidualne jak i dzieci z domów dziecka. Dlatego jeśli drogi jest Ci los polskich, chorych dzieci z kresów, pamiętaj o przekazaniu 1% podatku na stowarzyszenie pomocy dzieciom - Expatria. Dzięki waszym darowiznom możliwe są: rehabilitacja dzieci, zakup sprzętu medycznego, pomoc chorym dzieciom i leczenie dzieci z krajów byłego ZSSR. Nie bądź obojętny!

Prawa autorskie © Stowarzyszenie Expatria. Wszystkie prawa zastrzeżone. Andrzej Perczyński.
O nas | Kontakt
generowanie strony: 4,67