Sylwester Ołdak

LINKI
SONDAŻ
Czy lubisz nieść pomoc dzieciom?
tak, bardzo
czasami
umiarkowanie
raczej rzadko
nie lubie
Strona główna › Pomoc dzieciom
Środa,   24 Lutego 2010

Neurochirurgiczna operacja Walentyna

10 letni Walentyn to chłopiec mieszkający na co dzień w miejscowości Malin w północnej Ukrainie, w pobliżu czarnobylskiej zony. Na tych terenach lekarze obserwują zwiększoną zachorowalność dzieci na choroby układu krążenia, kostnego, oddechowego i choroby nowotworowe, szczególnie nowotwory głowy. Jest to oczywiście związane z wybuchem elektrowni jądrowej w Czernobylu w 1986 roku.

Fot. Archiwum
W 2005 roku w kijowskim szpitalu zdiagnozowano u Walentyna nowotwór pnia mózgu. Po wykonaniu kilku operacji lekarze w Kijowie doszli do wniosku że nic dla chłopca nie mogą zrobić i wypisali go ze szpitala. Stan Walentego był ciężki. Chodził na szeroko rozstawionych nogach, nie był w stanie samodzielnie zejść ze schodów, szybko się męczył, pojawiły się problemy z widzeniem, dostawał ataków agresji.

Rodzice Walentyna ostatecznie zgłosili się do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Katowicach - Ligocie. Tu, 23 maja 2006 roku dr Marek Mandera wykonał operację usunięcia nowotworu. Operacja zakończyła się sukcesem. Niestety guz odnowił się pod koniec 2009. W styczniu bieżącego roku rodzice po raz kolejny zgłosili się do Górnośląskiego Centrum Zdrowia z prośbą o ratunek.

Expatria współfinansowała operację neurochirurgiczną Walentyna polegającą na usunięciu guza mózgu i zaopatrzeniu wodogłowia drogą endoskopową. Operacja udała się i chłopiec w tym momencie znajduje się już na Ukrainie.

Źródło:  "Expatria.pl"      
Strona do druku - Strona do druku
Najnowsze informacje z kategorii: "Pomoc dzieciom"
· Pomoc dla domu dziecka w Mariupolu
· Rehabilitacja Maksa
· Udana operacja Damianka
· Badania Daniela
· Wózek inwalidzki dla MaksimaNie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy
Szukaj komentarzy | Zarejestruj nicka | Zobacz wszystkie
Komentarzy: (0)Głównym celem statutowym Expatrii jest pomoc dzieciom ze wschodu. Na naszą pomoc mogą liczyć osoby indywidualne jak i dzieci z domów dziecka. Dlatego jeśli drogi jest Ci los polskich, chorych dzieci z kresów, pamiętaj o przekazaniu 1% podatku na stowarzyszenie pomocy dzieciom - Expatria. Dzięki waszym darowiznom możliwe są: rehabilitacja dzieci, zakup sprzętu medycznego, pomoc chorym dzieciom i leczenie dzieci z krajów byłego ZSSR. Nie bądź obojętny!

Prawa autorskie © Stowarzyszenie Expatria. Wszystkie prawa zastrzeżone. Andrzej Perczyński.
O nas | Kontakt
generowanie strony: 2,56