Sylwester Ołdak

LINKI
SONDAŻ
Czy lubisz nieść pomoc dzieciom?
tak, bardzo
czasami
umiarkowanie
raczej rzadko
nie lubie
Strona główna › Pomoc dzieciom
Czwartek,   21 Czerwca 2007

Czekamy na Oresta

Orest Pikar to kolejne dziecko, które zgłosiło się do naszego Stowarzyszenia za pośrednictwem ankiety umieszczonej na naszej stronie internetowej. Po zapoznaniu się z historią choroby Oresta i po rozmowie z ciocią chłopca - wiceprezes Expatrii doktor Karina Hovsepyan stwierdziła: "musimy się nim zająć".

Orest Pikar
Fot. Archiwum
To, że rodzina Oresta nie dysponuje odpowiednimi środkami aby sfinansować mu leczenie nie było jedyną przyczyną, dla której zdecydowaliśmy się pomóc chłopcu. Chcemy zaopiekować się Orestem ponieważ los, który przypadł mu w udziale jest wyjątkowo tragiczny. Na tyle, że trapiące go problemy natury medycznej to jedynie skromna część zmartwień, którym ten 13 latek musi stawiać czoło.

Orest mieszka i uczy się w ukraińskim Iwano - Frankowsku czyli dawnym Stanisławowie. Jego prawnym opiekunem jest ciocia - pani Uljana Olijnyk - emerytowana strażaczka. Rodzina Oresta żyje na Kresach przynajmniej od półtora wieku a jeden z jego bliskich krewnych - Włodzimierz Jurkiewicz był legionistą i jest pochowany w Warszawie na cmentarzu bródnowskim.

Orest urodził się w styczniu 1994 roku w Iwano Frankowsku. Ojciec chłopca zmarł kiedy Orest miał kilka lat, matka została brutalnie zamordowana w 2004. W międzyczasie odszedł również ukochany dziadek Oresta, z którym chłopiec był bardzo mocno związany. Tuż po śmierci matki chłopiec zapadł na zdrowiu. Pojawiły się napady agresji, przedłużające się okresy bezsenności. Wykonana na Ukrainie tomografia mózgu ujawniła, że stan zdrowia chłopca mógł się pogorszyć nie tylko w wyniku traumatycznych przeżyć.

Orest wraz z ciocią przyjedzie do Warszawy 26 lipca. Chłopiec zostanie przyjęty w szpitalu dziecięcym na Niekłańskiej, gdzie zaopiekują się nim specjaliści z różnych dziedzin.

Ciocia Oresta wychowuje również rodzoną siostrę chłopca - 4 letnią Wiktorię, która urodziła się z AIDS. Obecnie jej stan jest stabilny ale choroba jest w zaawansowanym stadium. Nasze Stowarzyszenie zastanawia się obecnie nad tym w jaki sposób pomóc dziewczynce.

Jeżeli chcecie Państwo pomóc tym dzieciom prosimy o dokonywanie wpłat na nasze konto z dopiskiem w tytule przelewu: "Orest Pikar".

Źródło:  "Expatria.pl"      
Strona do druku - Strona do druku
Najnowsze informacje z kategorii: "Pomoc dzieciom"
· Pomoc dla domu dziecka w Mariupolu
· Rehabilitacja Maksa
· Udana operacja Damianka
· Badania Daniela
· Wózek inwalidzki dla MaksimaNie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy
Szukaj komentarzy | Zarejestruj nicka | Zobacz wszystkie
Komentarzy: (0)Głównym celem statutowym Expatrii jest pomoc dzieciom ze wschodu. Na naszą pomoc mogą liczyć osoby indywidualne jak i dzieci z domów dziecka. Dlatego jeśli drogi jest Ci los polskich, chorych dzieci z kresów, pamiętaj o przekazaniu 1% podatku na stowarzyszenie pomocy dzieciom - Expatria. Dzięki waszym darowiznom możliwe są: rehabilitacja dzieci, zakup sprzętu medycznego, pomoc chorym dzieciom i leczenie dzieci z krajów byłego ZSSR. Nie bądź obojętny!

Prawa autorskie © Stowarzyszenie Expatria. Wszystkie prawa zastrzeżone. Andrzej Perczyński.
O nas | Kontakt
generowanie strony: 29,31